معرفی سیستم‌های تعلیق در خودرو

سیستم تعلیق خودرو(Suspension System) مجموعه واسط بین محفظه نگه دارنده سرنشینان، شاسی و چرخ‌های خودرو است، که تنظیم کننده نحوه واکنش محفظه نگه‌دارنده و شاسی نسبت به جاده است. سیستم تعلیق خودرو مجموعه‌ای است که توسط مهندسان طراحی شده است تا سرنشینان احساس آرامش داشته باشند. این سیستم به طور کلی از پنج قسمت مختلف شامل فنر، کمک فنر، سیبک، بوش و طبق تشکیل شده است.سیستم تعلیق دو وظیفه مهم را برعهده دارد که یکی جذب نوسانات و ارتعاشات وارد به چرخ‌ها بر اثر ناهمواری‌های جاده و دیگری تماس مؤثر لاستیک چرخ‌ها با سطح جاده‌ است. این سیستم در مواردی مانند هدایت خودرو، شتاب‌گیری و ترمز نقش مهمی ایفا می‌کند. در صورتی که سیستم تعلیق وجود نداشته باشد، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربه‌های وارده از جاده، به سرعت از بین می‌روند و عمر خودرو کوتاه می‌شود.

سیستم تعلیق خودرو انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن ها می توان به مستقل، طبق‌دار دوبل و مک فرسون اشاره کرد. در ذیل با هر کدام از این سیستم‌ها به اختصار آشنا می شویم:

در سیستم تعلیق مستقل، هر چرخ به طور جداگانه نوسان می‌کند و این نوسان در چرخ دیگر تأثیری ندارد. بنابراین وقتی به یک تایر ضربه وارد شود، فقط همان چرخ به ارتعاش در می‌آید و بر چرخ‌های دیگر تأثیری نمی‌گذارد. ازاین رو، این سیستم نسبت به تعلیق ثابت نرم‌تر است.

لازم به ذکر است که خودروهای تولید شده توسط کمپانی ژاپنی میتسوبیشی، از لحاظ سیستم تعلیق دارای کیفیت بسیار مطلوبی هستند. میتسوبیشی اوتلندر از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه. دیگر محصول پرقدرت این کمپانی، میتسوبیشی  ASX‌است که همانند میتسوبیشی اوتلندر سیستم تعلیق جلو آن مک فرسون استرات و سیستم تعلیق عقب آن اتصال چندگانه است. در میتسوبیشی لنسر نیز از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و سیستم تعلیق اتصال چندگانه در عقب بهره می‌برد. اما در میتسوبیشی میراژ از سیستم تعلیق مستقل استفاده شده است.

نام محصول سیستم تعلیق
میتسوبیشی اوتلندر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی ای‌اس‌ایکس تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی لنسر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی میراژ تعلیق مستقل

نظرات کاربران

در مورد این خبر نظر دهید. ایمیل و شماره تماس فقط برای مدیریت نمایش داده می شود.