معرفی سیستم‌های تعلیق در خودرو


سیستم تعلیق خودرو(Suspension System) مجموعه واسط بین محفظه نگه دارنده سرنشینان، شاسی و چرخ‌های خودرو است، که تنظیم کننده نحوه واکنش محفظه نگه‌دارنده و شاسی نسبت به جاده است. سیستم تعلیق خودرو مجموعه‌ای است که توسط مهندسان طراحی شده است تا سرنشینان احساس آرامش داشته باشند. این سیستم به طور کلی از پنج قسمت مختلف شامل فنر، کمک فنر، سیبک، بوش و طبق تشکیل شده است.سیستم تعلیق دو وظیفه مهم را برعهده دارد که یکی جذب نوسانات و ارتعاشات وارد به چرخ‌ها بر اثر ناهمواری‌های جاده و دیگری تماس مؤثر لاستیک چرخ‌ها با سطح جاده‌ است. این سیستم در مواردی مانند هدایت خودرو، شتاب‌گیری و ترمز نقش مهمی ایفا می‌کند. در صورتی که سیستم تعلیق وجود نداشته باشد، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربه‌های وارده از جاده، به سرعت از بین می‌روند و عمر خودرو کوتاه می‌شود.

سیستم تعلیق خودرو انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن ها می توان به مستقل، طبق‌دار دوبل و مک فرسون اشاره کرد. در ذیل با هر کدام از این سیستم‌ها به اختصار آشنا می شویم:

۱- تعلیق مستقل : در سیستم تعلیق مستقل، هر چرخ به طور جداگانه نوسان می‌کند و این نوسان در چرخ دیگر تأثیری ندارد. بنابراین وقتی به یک تایر ضربه وارد شود، فقط همان چرخ به ارتعاش در می‌آید و بر چرخ‌های دیگر تأثیری نمی‌گذارد. ازاین رو، این سیستم نسبت به تعلیق ثابت نرم‌تر است.

۲- تعلیق طبق‌دار دوبل

۳- تعلیق مک فرسون 

لازم به ذکر است که خودروهای تولید شده توسط کمپانی ژاپنی میتسوبیشی، از لحاظ سیستم تعلیق دارای کیفیت بسیار مطلوبی هستند. میتسوبیشی اوتلندر از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه. دیگر محصول پرقدرت این کمپانی، میتسوبیشی  ASX‌است که همانند میتسوبیشی اوتلندر سیستم تعلیق جلو آن مک فرسون استرات و سیستم تعلیق عقب آن اتصال چندگانه است. در میتسوبیشی لنسر نیز از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و سیستم تعلیق اتصال چندگانه در عقب بهره می‌برد. اما در میتسوبیشی میراژ از سیستم تعلیق مستقل استفاده شده است.

 

نام محصول سیستم تعلیق
میتسوبیشی اوتلندر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی ای‌اس‌ایکس تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی لنسر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی میراژ تعلیق مستقل

 

برای ارتباط با نمایندگی میتسوبیشی 1793 میرداماد در هر ساعت از شبانه‌ روز و از هر شهر کشور، با این شماره‌ تماس بگیرید:

09129425042


اطلاعات تماس

آدرس: تهران، بلوار میرداماد بین اتوبان مدرس و بلوار آفریقا پ 394 کدپستی 1518963917
تلفن تماس : 87160 - 021 فکس 88678273

Number 394 Mirdamad Blvd, Tehran, Iran Postal Code 1518963917

نمایندگی میتسوبیشی

تمامی حقوق برای اتو پیشتاز محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت طراحی وب سایت پردو

اشتراک خبرنامه

برای دریافت آخرین اطلاعات و اخبار، مشترک خبرنامه شوید

آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان naturopathy toronto - clinetic