تعرفه جدید واردات خودرو


پیرو مباحث مطرح شده  در جلسه مورخ 96/8/3 در دفتر معاون اول محترم رئیس جمهور به منظور تبادل نظر و اتخاذ تصمیم در خصوص اصلاح نظام تعرفه ای ، جلسه ای با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط در دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل و به شرح زیر تصمیم گیری شد :
پیشنهادات اصلاح حقوق ورودی 493 ردیف تعرفه موضوع نامه شماره 30/111045 مورخ 96/5/11 بررسی و پیشنهاد تغییر و اصلاح 394 مورد (شامل 363 ردیف تغییرات حقوق ورودی و 31 مورد سایر اصلاحات) به شرح جدول پیوست مورد موافقت قرار گرفت.
این نامه به امضای مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد باقر نوبخت مهاون رئیس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت ، معدن و تجارت رسیده است.

در صورت تصویر نهایی این نظام تعرفه جدید، واردات خودروهای بالای 2500 سی سی با تعرفه بالاتر در راستای حمایت از تولید داخل میسر می شود و همچنین تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور بالای 1000 سی سی نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

- خودرو های با حجم موتور 1000 تا 1500 سی سی - افزایش از تعرفه 40 به 55 درصد
- خودرو های با حجم موتور 1500 تا 2000 سی سی - افزایش از تعرفه 40 به 95 درصد
- خودرو های با حجم موتور 2000 تا 2500 سی سی - افزایش از تعرفه 55 به 130 درصد
- خودرو های با حجم موتور 2500 تا 3000 سی سی - افزایش از تعرفه 55 به 150 درصد
- خودرو های با حجم موتور بالاتر از 3000 سی سی - افزایش از تعرفه 55 به 150 درصد

حالا با این حساب با تصویب تعرفه‌های جدید، خودروهای وارداتی چقدر گران می‌شوند؟

خیلی زیاد! متاسفانه باید گفت با تصویت این تعرفه‌ها موجی از گرانی به زودی خودروهای وارداتی را در خواهد نوردید. دیروز در جلسه هیئت وزیران تعرفه‌های جدیدی مورد بررسی قرار گرفتند که در صورت ابلاغ برای اجرا موجی از گرانی وارد بازار خودروهای وارداتی خواهد شد. البته لازم به ذکر است که این تعرفه‌ها هنوز ابلاغ نشده‌اند و لذا کماکان نمی‌توان به صورت صددرصد گفت که این تعرفه‌ها حرف نهایی برای واردات خودرو است اما با توجه به اصلاحات تعرفه‌ای دیروز، به احتمال زیاد همین تعرفه‌ها برای واردات خودرو در نظر گرفته می‌شود. حال اجازه دهید کمی راحت‌تر صحبت کنیم تا ببینیم بعد از چند ماه بسته شدن ثبت سفارش و شایعات و اما و اگرهای بسیار زیاد در مورد چگونگی قوانین جدید واردات، با تصویب دیروز دولت چه بلایی بر سر خودروهای وارداتی خواهد آمد!
تعرفه خودروهای وارداتی که تا بحال بر اساس حجم موتور متغیر بوده‌اند، و از حقوق گمرک و سود بازرگانی که در حدود 40 تا 55 درصد بودند، حال با تصویب جدید کماکان برپایه حجم موتور پیاده‌سازی شده‌اند و باز هم خبری از دسته‌بندی قیمتی خودروها نیست. نکته بعدی باید گفت که حقوق گمرک و سود بازرگانی به صورت ریزتری دسته‌بندی شده و تعرفه‌ها نیز بصورت چشمگیری افزایش یافته اند. اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم. تعرفه خودروهایی که حجم موتور آن‌ها بین 2000 تا 2500 سی‌سی است تابحال 55 درصد بوده ولی حال تعرفه آن 130 درصد شده‌اند. اما معنای این تعرفه جدید چقدر است و چه مقدار از قیمت یک خودروی وارداتی این تعرفه بوده و با این افزایش در عمل قیمت این خودروها چه مقداری افزایش پیدا می‌کند.
قبل از آن باید یک موضوع را شفاف‌سازی کنیم که یک خودروی وارداتی بعد از خرید در خارج از کشور، تعرفه‌ها و هزینه‌های مختلفی از آن گرفته می‌شود که شاید لیست کردن ریز آن‌ها از حوصله خارج باشد اما تعرفه واردات واقعی یک خودرو بیش از 90 درصد است و تنها 55 درصد از آن تعرفه واردات گمرک بوده است. حال این 55 درصد به 130 درصد افزایش یافته است. یعنی یک خودرویی که تا دیروز با 90 درصد هزینه‌های مختلف اجازه ترخیص و دریافت پلاک ملی را پیدا می‌کرده، حال باید 165 درصد عوارض و حقوق و هزینه‌های مختلفی را پرداخت کند تا پلاک ملی دریافت کند.
با یک مثال ساده، یک خودروی شاسی‌بلند که قیمت جهانی آن حدود 30 هزار دلار است همانند مدل پایه تویوتا راو4 و یا هیوندای سانتافه (مدل‌های وارد شده به کشور کامل‌تر از مدل پایه هستند)، تا به امروز در حدود 250 میلیون تومان قیمت داشته‌اند، اما حال با این افزایش تعرفه‌ای، قیمت نهایی آنها حداقل به بیش از 320 میلیون تومان خواهد رسید! و یا خودرویی مثل بی‌ام‌و سری ۷ که این روزها با قیمتی در حدود ۷۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، قیمت آن با تعرفه جدید خودروهای بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی، به مرز یک میلیارد تومان خواهد رسید. قیمت‌هایی باورنکردنی که فاکتورهای بازار را به کلی به هم خواهد ریخت! و اینجاست دلیلی که ما از کلمه "موج" برای افزایش قیمت وارداتی‌ها استفاده کردیم!
تنها نکته مثبت در مورد این تعرفه‌ها، بازشدن واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی است که تعرفه آنها 150 درصد اعلام شده است. با این تصویب پای خودروهایی چون تویوتا لندکروز، پورشه پانامرا و نیسان ماکسیما مجددا به کشور باز می‌شود ولی می‌توان قیمت‌هایی نجومی را برای آنها پیش بینی کرد!
در پایان باید گفت که این مقاله تنها یک حساب سرانگشتی خودروبانک از اتفاق پیش رو برای بازار وارداتی‌ها است و هنوز راه تا ابلاغ این تعرفه‌ها، اجرایی نهایی و حتی امکان بندهای تکمیلی برای این تعرفه‌ها نیز وجود دارد! لذا تا ابلاغ نهایی این مصوبه و بازشدن ثبت سفارش هنوز باید صبور باشیم!


اطلاعات تماس

آدرس: تهران، بلوار میرداماد بین اتوبان مدرس و بلوار آفریقا پ 394 کدپستی 1518963917
تلفن تماس : 87160 - 021 فکس 88678273

Number 394 Mirdamad Blvd, Tehran, Iran Postal Code 1518963917

نمایندگی میتسوبیشی

تمامی حقوق برای اتو پیشتاز محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت طراحی وب سایت پردو

اشتراک خبرنامه

برای دریافت آخرین اطلاعات و اخبار، مشترک خبرنامه شوید

آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان naturopathy toronto - clinetic